Tre spännande föredrag med efterföljande diskussioner och en fika med tid för samtal hanns med innan årsmötesförhandlingarna började den 24e oktober. Presentationerna var:
-Hur kan vi använda uttjänta rotorblad? Hållbarhet och skönhet som värde, Jonas Lloyd, Lloyds Arkitektkontor AB, som bland annat arbetar med integrerade rotorblad i ett parkeringshus i Brunnshög, Lund.
-Etablering av vindkraft i en kommun med generellt vindkraftsförbud. Västanby AB har fem vindkraftverk i Fjelie och nyligen fått bifall i en dom från Mark- och miljödomstolen att etablera ytterligare tre verk i Önnerup/Kannikemarken. Styrelseordförande och advokat Hans-Anders Odh redogjorde för de de juridiska turerna och möjligheten att använda sig av begagnade turbiner.
-Vem äger vinden? Jenny Sandin, klimatstrateg på Länsstyrelsen berättar om resultaten från Länsstyrelsens sammanställning av ägandet av vindkraft i Skåne